Kibana query samples

Base url: http://localhost:9200

List all

GET _search
{
 "query": {
  "match_all": {}
 }
}

 

List all indexes

get _cat/indices

Delete indice “andro_sensor_rrr
DELETE andro_sensor_rrr

 

Search for keyword
List all documents

GET twitter_new/_search

List all documents and display only text attribute containing query string

GET twitter_new/_search
{
 "query": {
  "query_string": {
   "default_field": "text",
   "query": "api"
  }
 }
}
GET twitter_new/_search
{
 "_source": {
  "includes": [
   "text"
  ]
 }
}

 

Add mapping

PUT andro_sensor
{
 "mappings": {
  "my_type": {
   "_timestamp": {
    "enabled": true
   }
  }
 }
}

Complex search show only attributes listed in includes, order by created_at field and _score value in descending order.

GET twitter_new/_search?q=IoT
{
 "_source": {
  "includes": [
   "text",
   "created_at",
   "entities.urls.url"
  ]
 },
 "sort": [
  {
   "created_at": {
    "order": "desc"
   }
  },
  {
   "_score": {
    "order": "desc"
   }
  }
 ]
}

Comples search as cURL

POST /twitter_new/_search?q=kaczor AND PIS HTTP/1.1
Host: localhost:9200
Content-Type: application/json
Cache-Control: no-cache
Postman-Token: 65b9524f-4412-1d6d-7a1b-cff6971b7c84

{
 "_source": {
  "includes": [
   "text",
   "created_at",
   "entities.urls.url"
  ]
 },
 "sort": [
  {
   "created_at": {
    "order": "desc"
   }
  },
  {
   "_score": {
    "order": "desc"
   }
  }
 ]
}

 

Audible.co.uk and audible.com

I like audio books a lot, so I decided to try Audible after hearing about in number of podcasts. To get a account was the easy part, all you need is a Credit Card number and you are ready to go. With my first credit available I have selected a book and then difficulties started.

 1. Linux. I tend to use Ubuntu Linux most of the time. To download your book form Audible you will need a Windows computer with the Audible Download Manager installed. When I pressed the “Login to Audible” button in the Audible Download Manager, my default web browser Chrome have opened and I tried to login. Correction, form March 2011 Chrome is working with Audible Downloadd Manager on Windows 7. No way, I could not login because the Download Manager connected me with Audible.com (USA version) when my account was created at Audible.co.uk. Then I logged in at Audible.co.uk manually and tried again to connect  with the Audible Download Manager – it did not work!
 2. Calling support. The customer support responded quickly on the phone. I have explained my difficulties while connecting to My Library at Audible. The problem was “wrong” browser. I have to use IE in order to connect.
 3. Audio devices. After going through wired wizard I have chose an audio device (no Android available) then the download has started.. My Creative ZEN player is a supported device. Between other supported are iPad, iPod, Blackberry, Java, Palm, Nokia, Sony Ericsson and Windows Mobile. Later on you can add a lot of different devices.
 4. Lack of portability. I want to listen to downloaded books on my car audio system which supports MP3 and WMA. However there is no way to move downloaded book on a USB stick or memory card. So I’m stuck with pocket MP3 player in a car.
 5. Workarounds. It looks that books from Audible can be played in Apple iTunes. I have installed yet another unnecessary piece of software on my computer. With iTunes I was able to burn a CD to use in my car.

Conclusion. If you are addicted to audio books it is as far I know the best you can get. If you listening to books only from time to time you may be better off with account at Amazon.com.

 

Positives:

 • It is good price for Audible account, you get one credit a month just for 3,99 GBP (4,80 EUR).
 • Large collection and many new audio books.

Negatives:

 • Highly inconvenient
 • Forced to use proprietary software (Windows, IE, iTunes, Audible Download Manager)
 • Downloaded content is not easy to transfer to another device.
 • When you quit Adible account you lose your books.
 • It is not easy to share a downloaded Audible book with a friend.
 • Audible.co.uk IS NOT Audible.com That’s why Audible Download Manager does not work flawless with the UK version of Audible.

HDX 1000 – zbiornik multimedialny

Od kilku tygodni jestem (w końcu) szczęśliwym posiadaczem urządzenia umożliwiającego odtwarzanie plików audio, video i zdjęć  z komputera lub internetu na ekranie telewizora.
HDX1000 którego będę dalej nazywał “box” z angielskiego “skrzynka” zastąpił mi wysłużony media player ShowCenter200 firmy Pinnacle którego z przyjemnością używałem od 4 lat. Jedna z największych różnic miedzy starym ShowCenter i box’em jest możliwość odtwarzania zawartości multimedialnej (filmy, muzyka, zdjęcia) z dowolnego komputera podłączonego do sieci do której podłączony jest box. Następnym powodem była oczywiście możliwość odtwarzania filmów w formacie HD (high definition). Stare ShowCenter200 wymagało by na jednym z komputerów zainstalowany był specjalny program Pinnacle Media Center który dostarczał strumień do odtwarzania na ekranie telewizora.

Box nie potrzebuje dedykowanego komputera, wręcz przeciwnie sam przeszuka siec, podłączone przez USB nośniki informacji czy karty pamięci które można odczytać za pomocą czytnika z przodu box’a.Box standardowo nie posiada wewnętrznego dysku twardego który nie jest konieczny do normalnej pracy urządzenia. Jednak po zainstalowaniu dysku twardego odkrywamy pełne możliwości box’a o których napisze w osobnym poście.
Po krotce HDX1000 odtwarza wszelkie formaty video, audio i zdjecia w wszystkich popularnych formatach. Filmy video można odtwarzać z bardzo wysoka rozdzielczością (HDTV) niestety box nie może jeszcze dekodować dźwięku DTS. Do tego potrzebny jest zewnętrzny dekoder (w TV lub we wzmacniaczu). W tej chwili nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie udostępniona opcja DTS down-mix służąca przetwarzaniu dźwięku z DTS na zwykły sygnał stereo. Problem polega na licencji potrzebnej do konwersji tego typu dźwięku. Podobne urządzenie Popcorn Hour ma już taka możliwość.

Musze przyznać ze po podłączeniu HDX do mojego telewizora i systemu audio, bylem nieco rozczarowany możliwościami. Spodziewałem się czegoś innego, jednak po tygodniu użytkowania jestem bardzo zadowolony z zakupu. Dodatkowy dysk twardy jaki zamontowałem w środku daje wiele dodatkowych możliwości. Po wbudowaniu dysku twardego pojawia się możliwość zainstalowania dodatkowego oprogramowania takiego jak SABNzb i Transmission. HDX może teraz sam pobierać pliki z Usenet’u następnie sprawdza parity i rozpakowuje je do gotowego pliku który można odtworzyć na ekranie TV. HDX może również pobierać pliki z sieci torrent.

W aluminiowej obudowie HDX zawarta jest tylko płyta główna, komplet łączy audio i video, USB, łącze sieciowe UTP, wejście z zasilacza, miejsce i łącze do zainstalowania wewnętrznego dysku twardego typu SATA. Dysk SATA 3,5″ lub 2,5″ należy dokupić osobno. Albuminowa obudowa służy jednocześnie jako chłodnica dla płyty głównej i twardego dysku jeżeli takowy zainstalujemy. Box z dyskiem twardym staje sie bardzo ciepły po kilkunastu minutach użytkowania. Niektórzy użytkownicy zainstalowali mały wentylatorek taki jak te stosowane w laptopach. Wentylator można podłączyć do wyjścia USB. W tylnej ścianie box’a znajdują się otwory wentylacyjne.

Na stronie internetowej producenta znalazłem informacje na temat możliwości HDX 1000.
HDX 1000 może komunikować sie za pomocą tych protokołów:
Bonjour
UPnP SSDP
DLNA
Windows Media Connect
Windows Media Player NSS
SMB
NFS
HTTP servers: myiHome, WizD, SwissCenter, MSP Portal, Llink, GB-PVR
BitTorrent P2P
Dostep do NAS : SMB, NFS, FTP

Nie mniej imponującą jest lista odtwarzanych formatów audio i video:
Pliki Video:
XVID SD/HD
MPEG-1
MPEG-2
MP@HL
MPEG-4.2
ASP@L5, 720p, 1-point GMC
WMV9
MP@HL
H.264
BP@L3
MP@L4.0
VC-1
MP@HL
AP@L3

Pliki Audio:
AAC, M4A
MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA)
WAV
WMA

Audio codecs:
WMA, WMA Pro
AAC
MP1, MP2, MP3
LPCM 5.1/7.1
FLAC
DTS, AC3 (możliwe jedynie za pomocą zewnętrznego dekodera DTS)

HDX1000 nabyłem w prawdziwym sklepie za 299,- EURO. W opakowaniu oprócz samego odtwarzacza znalazły się kabel zasilania i zasilacz, kabel HDMI, kontroler zdalnego sterowania i bardzo skromna instrukcja opisująca montaż wewnętrznego dysku twardego i śrubki do mocowania dysku wewnątrz urządzenia.

Ciąg dalszy nastapi….

Wakacyjna pamiataka z USA

Moje tegoroczne wakacje spędziłem w zachodnim USA. Przejechałem tam 5700 km, i odwiedziłem wiele legendarnych miejsc. Zdjęcia umieściłem na mojej galerii fotograficznej Flickr.

San Francisco

Najfajniejsza pamiątką z tych wakacji jest maleńki netbook Acer Aspire ONE z Linuksem na pokładzie. Urządzenie to okazało się doskonałym towarzyszem podroży. Niezastąpiony podczas rezerwacji hoteli, szukania informacji na temat wakacyjnych atrakcji planowania drogi itd. Nigdy więcej nie muszę czekać w kolejce by skorzystać z hotelowego publicznego internetu a do tego nie muszę dodawać do bagażu kolejnych 2 KG ile warzy “prawdziwy” laptop.

Mały Aspire ONE startuje w 10 sekund a po około 40 jest już połączony poprzez WiFi do sieci. Netbook można również podłączyć do okablowanej sieci. Wbudowany mikrofon, głośnik i camera pozwalają na video-Skypowanie a czytniki kart pamięci SD pozwalają na przeglądanie i zrobionych w czasie wakacji zdjęć. Aż 3 porty USB 2.0 umożliwiają podłączenie kilu zewnętrznych urządzeń jak dysk twardy o dużej pojemności. Dysk zewnętrzny niewątpliwie przyda się przy dość ograniczonej pojemności pokładowego dysku SSD 8GB.

System jest wyposażony w Intel Atom 1.6GHz procesor i 512 MB pamięci RAM którą można rozszerzyć do 1,5GB. Ekran o przekątnej 8,9″ ma rozdzielczość 1024×600 pixeli, łącze VGA umożliwia podłączenie zewnętrznego monitora. Klawiatura świetnie reaguje i wszytko jest na swoim miejscu a jej wymiary nie sprawiają trudności nawet osobie o grubych palcach. Stosunkowo niewielka bateria o pojemności 2200mAh pozwala na ponad 2 godziny nieprzerwanej pracy.

Acer Aspire ONE doskonale nadaje się do drobnych zabiegów jak sprawdzenie poczty, przejrzenie wiadomości, lub feedow RSS, lekkie surfowanie po internecie za pomoca Firefoxa, chat a nawet obróbka zdjęć za pomocą Picasa. Picasa 3 Beta działa nawet o wiele szybciej niż zainstalowany program do przeglądania zdjęć. Edytowanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych a nawet prezentacji jest możliwe za pomocą zainstalowanego OpenOffice 2.3. Jako system operacyjny służy dopasowany przez Acer Linpus Linux Lite.

Mankamenty: Male przyciski myszy są wbudowane po bokach płaszczyzny touchpadu co wymaga czasu by się przyzwyczaić i na początku używanie jest dość uciążliwe.

Dodanie rozszerzenia pamięci RAM wymaga zupełnego rozkręcenia laptopa.

Na YouTube nietrudno znaleźć liczne recenzje i demonstracje.

Już niedługo pojawi się najnowszy Ubuntu 8.1 który ma doskonale działać na Aspire ONE.

Ciekawe linki na temat Aspire ONE:

polskie:

angielskojezyczne:

Magazyn użytkowników wolnego oprogramowania – Dragonia (PL)

Z dużymi oczekiwaniami przyglądałem się rozwojowi magazyny Full Circle poświęconemu wszystkiemu wokół Ubuntu. Dziś trafiłem na kolejny ciekawy magazyn tym razem w języku polskim poświęcony generalnie Otwartemu oprogramowaniu. Na stronie http://www.dragonia.pl znajdziecie linki do ściągnięcia kolejnych edycji bardzo interesującego magazynu pojawiającego się w formacie PDF. Do dziś ukazały się już 23 wydania przepełnione przeglądami programów, recenzjami książek i poradami na temat Linuksa.

W ostatniej edycji znalazły się ciekawe artykuły poświęcone zagadnieniom systemowym tu sporo na temat Ubuntu, opisy różnych ciekawych programów i kolejna część nauki języka PHP. Dalej przegląd poprzednich wydań magazynu i recenzje książek na temat SUSE Linux Ent. Server.
Zawsze bylem zdania ze periodyczne publikacje powinny ukazywać się głównie w formie blogu a publikacje w PDF uważałem za zbędny dodatek. Az do dzisiaj kiedy postanowiłem na zbliżające się wakacje wydrukować sobie te egzemplarze których jeszcze nie przeczytałem i zabrać je ze sobą na wakacyjne dni pozbawione dostępu do internetu.
Dwie ostatnie edycje Dragonii zawierają ciekawe i bardzo ładnie napisane publikacje, mam nadzieje ze taki sam poziom maja wszystkie wydania. Małym mankamentem serwisu jest brak feedu RSS ale jak obiecuje autor portalu już niedługo pojawi się i ta możliwość korzystania z serwisu.

Ubuntu Landscape project

Od kilku tygodni uzywam programu Landscape do administrowania moich systemów Ubuntu. Landscape służy do centralnej administracji systemów Ubuntu na odległość poprzez przeglądarke internetowa.

Na stronie Canonical znajduje się zaproszenie do udziału w 60-dniowym trialu. Wersja na server ukaże się w kwietniu 2008 i nie będzie darmowa.

Po dodaniu odpowiednich repos do moich Continue reading Ubuntu Landscape project

Skrobia + silnik el. + Linux = RepRap

Przypomnij sobie kiedy ułamał się uchwyt od szafki, pękło jakieś pokrętło, potłukł się jakiś inny przedmiot itd. Ale zamiast wyrzucać całość lub udać się w poszukiwaniu często kosztownego elementu do wymiany możesz sobie to zreplikować na własnej trójwymiarowej drukarce. A teraz wyobraź sobie jeszcze, ze ta drukarka potrafi się replikować. Przynajmniej częściowo jak na dzień dzisiejszy.

Continue reading Skrobia + silnik el. + Linux = RepRap

Google tworzy kartoteki informacji medycznej pacjentów.

Google będzie przechowywało informacje medyczne tysięcy pacjentów z kliniki w Cleveland jako test do nowej usługi jaka Google planuje zaoferować w przyszłości.

Inicjatywa budzi oczywiście wiele zastrzeżeń czy można powierzyć internetowemu gigantowi tak poufne informacje i czy te informacje będą we właściwy sposób traktowane.

W pierwszej fazie projektu weźmie udział od 1.500 do 10.000 pacjentów którzy samowolnie udostępnili własną dokumentacje medyczna. W ten sposób pacjenci biorący udział w projekcie będą mieli dostęp do własnej kartoteki medycznej poprzez internet. Kartoteka medyczna pacjenta będzie zabezpieczona podobnie jak skrzynka pocztowa Gmail czyli za pomocą hasła.

Przeszukiwarka internetowa Google przetwarza miliony zapytań na temat schorzeń i metod leczenia zadawanych codziennie przez internautów. Dlatego Google uważa projekt mający na celu obsługę osobistej informacji medycznej pacjenta jako naturalny krok w rozwoju usług firmy.

Zrodlo: Associated Press